Székesfehérvári Szakképzési Centrum Jáky József Technikum

Korszerű felmérési módszerek
Koseczky Ádám írása

A záródolgozat elkészítése minden diák számára az egyik legnagyobb megmérettetés, és egyben az egyik legnagyobb lehetőség is, amit ki-ki a maga módján használ ki. Egy végzős, földmérő, földügyi és térinformatikai technikus szakon tanuló diák záródolgozatát már hetek óta készítettük elő, majd október 19-én az időjárás is úgy hozta, hogy a tettek mezejére kerülhetett a sor.
A választott terület a Somogyvár településen lévő Bencés apátság fennmaradt romjainak felmérése, illetve a romokról készített háromdimenziós modell elkészítése volt légi fotogrammetriai eljárással. A fotogrammetria a geodéziának azon része, amely során egy objektumról fényképek alapján nyerünk információt. A fényképek előállítására egy drónt használtunk fel. Ahhoz, hogy az elkészült fotókat geodéziai koordináta rendszerbe tudjuk illeszteni 4 db földi illesztőpontot helyeztünk el a felvételek elkészítése előtt, amelyeket geodéziai GPS eszközzel mértünk be.

A felmérő terület (csapat a kilátóban)

A drón útvonalát egy szoftver tervezte meg. A területet körül határolva a repülési magasság és egyéb paraméterek megadása után a program megtervezi azt az utat, ahol a drón automatikusan repülni fog, illetve kiszámolja a képek közötti átfedések alapján azt az idő intervallumot, amely két kép készítése között - megfelelő sebességgel – eltelik. Három repülést hajtottunk végre, egy, nagyobb magasságból készült, nagyobb területet lefedő repülést függőlegesen lefelé néző kamerával, illetve két másik repülést, alacsony magasságból, amelyek során a kamera a vízszinteshez képest 50°-al nézett lefelé. Ez utóbbit a háromdimenziós modell készítéséhez fogjuk felhasználni, míg az első repülést egy ún. ortofotó elkészítéséhez.

Az ortofotóhoz használt repülési terv, látható a felszállás helye, zöld jelkulccsal a fotók készítésének kezdete, majd pirossal az utolsó kép elkészítésének helye.

A feldolgozás még várat magára, hiszen még épphogy túl vagyunk az adatgyűjtésen, de egy kis ízelítőt nyújthatunk a lelkes olvasóknak a várható eredményből.

Elkészült digitális domborzatmodell a területről




A segítő csapat a kilátóból:

A félkész pontfelhő:

Somogyvár modell felület: